Intervju om skrivkramp.

Intervju om skrivkramp

Uppdaterad 20 februari 2023

Intervju om skrivkramp. Lisa Söderlindh, Journalisthögskolan, gjorde i slutet på oktober 2005 en intervju med mig om skrivkramp.

Jag berättar också om skrivprocessen och läser några av mina dikter. Lisa har gett sitt tillstånd att lägga upp den här i bloggen. Den är ca 10 minuter lång. Lyssna på intervjun.

Diktsamlingen Jag ber inte om ursäkt

Jag ber inte om ursäkt pocket

Dikten ”Skrivkramp” ingår i min diktsamling ”Jag ber inte om ursäkt”.

Läs också

Finger i en bok

Läs också dikterna Skrivblockering Skrivkramp, Intervju, Tystnad och blogginlägget Intervjuer bra för egot.

Fler blogginlägg

Intervju om skrivkramp är ett blogginlägg.

Författare

  • Iréne Svensson Räisänen

    Poet och författare. Jag har gett ut 5 diktsamlingar, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och medverkar i 30-talet antologier. Driver skrivforumet SkrivarSidan.nu och Poetpodden. Dessutom gör jag hemsidor och bloggar till författare/poeter.

6 reaktioner på ”Intervju om skrivkramp”

  1. Jag har suttit uppe halva nätter och läst din blogg från början. Intressant och lärorik läsning Upptäckte nyss att det går kommentera. Har lyssnat på intervjun. Tack för att du la ut den.
    Ha en fortsatt fin semester.
    /Tuula

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Iréne Svensson Räisänen
Rulla till toppen