Hoppa till innehåll

Skriv en spännande novell

Skriv en spännande novell

Skriv en spännande novell är en skrivövning med tips på hur du kan få till spänningen i din text.

Innehåll

Sätt något på spel

Knepet för att skriva en text som får läsaren att bita på naglarna är att du i inledningen sätter något på spel för huvudpersonen. Sedan fortsätter du med att lägga till saker/händelser som att situationen förvärras. Kasta läsaren mellan känslor av skräck och lättnad. När läsaren tror att allt ska ordna sig ska spänningen, skräcken och rädslan kulminera. Efter det avslutar du novellen snabbt.

Skriv en spännande novell, övning:

Övning

Högst 7 000 tecken inklusive mellanslag.

Dela med dig

Dela

Dela gärna med dig av ditt övande i en kommentar. Blir det lång räcker det med ett utdrag.

Gör också övningarna

Skriv en novell om saknad, Skriv en sommarnovell, Skriv en fem minuters novell, Skriv en kortnovell, Långa eller korta meningar? och läs 7 tips på hur du skriver en novell.

Fler skrivövningar

Skriv en spännande novell är en skrivövning.

Iréne Svensson Räisänen

Iréne Svensson Räisänen

Poet och författare. Jag har gett ut 5 diktsamlingar, 3 skrivhandböcker, 1 novellsamling och medverkar i 40-talet antologier. Driver skrivforumet SkrivarSidan.nu.

Skriv en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Iréne Svensson Räisänen
×